Akcja „Rodacy- Bohaterom” - podziękowania dla strażaków


Zakończyła się organizowana już po raz 13. w Małopolsce ogólnopolska akcja Rodacy – Bohaterom, zapoczątkowana i koordynowana przez wrocławskie Stowarzyszenie Odra – Niemen, a prowadzona w Krakowie i całym województwie małopolskim przez Akademię Ignatianum w Krakowie i małopolski oddział Stowarzyszenia. W tegoroczną edycję po raz kolejny włączył się wojewoda małopolski Piotr Ćwik wraz z pracownikami Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Nie zawiodły również instytucje podległe wojewodzie.

Celem akcji „Rodacy - Bohaterom” jest pomoc byłym żołnierzom Armii Krajowej, ich rodzinom oraz wszystkim potrzebującym Polakom, którzy mieszkają na terenie Białorusi, Litwy, Ukrainy i Mołdawii. Akcja obejmuje pomoc ludziom starszym, żyjącym w ubóstwie oraz ludziom mającym problemy ze zdrowiem.

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie także przyłączyła się do tej akcji, przekazując na ten cel wspólnie z Komendą Miejską PSP w Krakowie oraz komendami powiatowymi PSP województwa małopolskiego, jak również druhami Ochotniczych Straży Pożarnych ok. 650 kg żywności.

Podsumowaniem akcji był briefing prasowy, który odbył się w dniu 31.01.2020 roku z udziałem przedstawicieli Stwarzyszenia Odra Niemen, Wojewody Małopolskiego Piotra Ćwika oraz jej uczestników. Podczas spotkania przekazano podziękowania dla darczyńców. Słowa uznania w imieniu Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej odebrał mł. bryg. Sebastian Woźniak -  rzecznik prasowy małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP.

- Mieszkańcy Krakowa i województwa małopolskiego po raz kolejny pokazali, że są ludźmi wielkiego serca. Za każdym przyniesionym opakowaniem cukru, makaronu czy ryżu kryje się konkretny człowiek, który chce pamiętać o swoim Rodaku na Kresach. Do każdej z paczek dołączane są kartki z życzeniami, głównie - własnoręcznie przygotowane przez uczniów małopolskich szkół – mówił Tomasz Konturek – koordynator akcji w województwie małopolskim.

 - Jestem zaszczycony, że wraz z ks. abp. Markiem Jędraszewskim, metropolitą krakowskim oraz ks. prof. dr. hab. Józefem Bremerem, rektorem Akademii Ignatianum w Krakowie, mogłem objąć honorowy patronat nad tą akcją. To bardzo pomocna inicjatywa, która uruchamia pokłady dobra w nas wszystkich. Warto pomagać, zwłaszcza tym, którzy walczyli w obronie naszej Ojczyzny - mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

 - Mieszkańcy Małopolski bardzo mocno zaangażowali się w zbiórkę dla naszych Rodaków. Każdego dnia do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego docierały paczki z darami. Dziękuję wszystkim za włączenie się w tę wspaniałą inicjatywę – dodał Piotr Ćwik.

 - Cieszymy się, że mogliśmy się w ten sposób zaangażować w pomoc bohaterom. Strażacy, funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej oraz druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych zbierając ponad 600 kilogramów żywności, udowodnili, że hasło, które znajduje się na naszych sztandarach: 'Bogu na chwałę, ludziom na pożytek', to idea, która przyświeca naszej codziennej służbie – powiedział mł. bryg. Sebastian Woźniak z Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie.

 

Szerzej o akcji można przeczytać na stronie: https://rodacybohaterom.pl/

Zdjęcia: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

❮❮  Wróć do listy aktualności