Andrychów – Pożar hali produkcyjnej.

31 sierpnia 2020 roku o godz. 17:25 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach wpłynęła informacja o pożarze dachu jednej z hal zakładu produkcyjnego, znajdującego się w Andrychowie przy ul. Krakowskiej.


Po przyjęciu zgłoszenia dyżurny operacyjny SK KP PSP zadysponował do zdarzenia trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Andrychowie oraz dwa zastępy OSP: z Andrychowa i Inwałdu.

W trakcie dojazdu do miejsca zdarzenia dowódca zmiany z JRG Andrychów widząc słup gęstego, czarnego dymu unoszący się nad obiektem, zażądał zadysponowania dodatkowych sił i środków.
Do działań zostały wysłane kolejne zastępy z JRG w Wadowicach oraz jednostki OSP z Targanic Górnych, Targniac Dolnych, Sułkowic-Łęgu, Roczyn i Wieprza.

Po przybyciu na miejsce, w wyniku rozpoznania ustalono, że pożarem objęte są dwa kanały wentylacji odciągowej jednej z lakierni wewnątrz hali a także stropodach budynku w sąsiedztwie tych kanałów. Trwa ewakuacja kilkudziesięciu pracowników, którzy przebywali wewnątrz hali produkcyjnej.

W pierwszej fazie akcji działania ratownicze skupiły się na ugaszeniu płonących kanałów wentylacyjnych oraz na ograniczeniu rozprzestrzeniania się pożaru w obrębie stropodachu. Przy użyciu wózka transportowego ewakuowano w bezpieczne miejsce puste pojemniki i beczki po lakierach oraz rozpuszczalnikach a także paletę nieużytych jeszcze farb i rozpuszczalników, które umieszczone były obok pieca lakierniczego.

Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do dogaszania kanałów wentylacyjnych oraz poszycia dachu.

W dalszej cześci działań zastępy zajęły się usuwaniem uszkodzonych, nadpalonych, luźnych elementów poszycia dachowego, warstw izolazji oraz szyb świetlików. Po ugaszeniu pożaru przez strażaków PSP i OSP pracownicy malarni przy zabezpieczeniu miejsca zdarzenia pradami gaśniczymi wody przeprowadzili czyszczenie instalacji lakierniczej z pozostałości farby przy użyciu sprężonego powietrza. W dalszej kolejności sprawdzono kamerą termowizyjną kanały wentylacyjne, poszycie dachu oraz wnętrze komory lakierniczej.

W trakcie trwającej prawie pięć godzin interwencji, w której uczestniczyło łącznie 21 zastępów PSP i OSP nikt z pracowników ani strażaków nie odniósł obrażeń a uratowane mienie oczacowano na kilkadzisiąt milionów złotych.


Opracowanie: mł. bryg. Jarosław Jończy i mł. bryg. Jacek Kolber (KP PSP Wadowice)
Zdjęcia: mł. bryg. Jarosław Jończy (KP PSP Wadowice), archiwum KP PSP Wadowice, Tomasz Mikołajek (Facebook – Andrychów w obiektywie), archiwum portalu mamNewsa.pl

 
 
 
 
 

❮❮  Wróć do listy aktualności