Ćwiczenia komponentu medycznego Szkoły Aspirantów w Krakowie

06 marca 202 roku na polecenie Komendanta Głównego PSP przeprowadzone zostały ćwiczenia ze sprawiania i możliwości konfiguracji komponentu medycznego będącego na wyposażeniu krakowskiej Szkoły Aspirantów PSP.


Komponent składa się z siedmiu namiotów pneumatycznych, w których mogą być realizowane odrębne zadaniamające na celu opiekę nad poszkodowanym m.in.: namiot triagowy - w którym odbywa się segregacja, namiot reanimacyjny - gdzie realizowana jest opieka nad pacjentami najbardziej poszkodowanymi, zabiegowy, ambulatorium (do którego trafiają  pacjenci wymagający wykonywania niecierpiących zwłoki procedur medycznych) oraz namiot obserwacyjny. Komponent dysponuje także przestrzenią magazynową i wyodrębnionym miejscem dla personelu, które przy długotrwałych działaniach ratowniczych jest przeznaczony do odpoczynku i regeneracji sił.

Jednocześnie można zapewnić opiekę dla 18 pacjentów leżących oraz 20 siedzących. Na wyposażeniu znajduje się również specjalistyczny sprzęt medyczny: 2 szt. defibrylotorów manualnych Lifepack 15, ssak mechaniczny, respirator, pompa infuzyjna oraz 14 sztuk kardiomonitorów. Komponent medyczny wyposażony jest również w 10 agregatów prądotwórczych i pozwalających zapewnić komfort cieplny nagrzewnic.

Warto zaznaczyć, że zgodnie z zatwierdzonym przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej w listopadzie 2015 roku  „Programem rozwoju szkół i ośrodków szkolenia PSP na lata 2015-2020”, to właśnie Szkole Aspirantów PSP w Krakowie wyznaczona została rola wiodąca w zakresie realizacji zadań z obszaru ratownictwa medycznego.

Opracowanie: na podstawie informacji mł.bryg. Piotra Sowizdraniuka
Zdjęcia: mł.bryg. Tomasz Mucha

 
 
 
 
 

❮❮  Wróć do listy aktualności