Działania JOP wspierające akcję ratunkową pod Giewontem

W dniu 22.08.2019 roku ok. godz.14.20 wpłynęła do SKKP PSP w Zakopanem formatka z WCPR dot. zdarzenia w okolicach Giewontu, gdzie prawdopodobnie są osoby poszkodowane. Pierwsze informacje mówiły o 7 poszkodowanych w tym dwójki dzieci oraz 20 osobach uwięzionych na szlaku.  Po kontakcie z dyżurnym  TOPR uzyskano informacje, że ratownicy TOPR prowadzą działania związane z pomocą osobom poszkodowanym w wyniku wyładowań atmosferycznych, ale na chwilę obecną nie potrzebują wsparcia ze strony PSP. O godz. 14.31 Komendant Powiatowy PSP w Zakopanem udał się do siedziby TOPR w celu ustalenia bliższych szczegółów zdarzenia oraz dalszych działań związanych z akcją prowadzoną od kilku dni w Jaskini Wielkiej Śnieżnej. W trakcie spotkania w siedzibie TOPR, gdzie napływały bardziej precyzyjne informacje od ratowników pracujących w okolicach szczytu Giewont, potwierdzające dużą skalą zdarzenia i kilkadziesiąt osób poszkodowanych, postanowiono włączyć w akcję SiŚ PSP i OSP.


Ustalono, że najpilniejszym sprzętem potrzebnym w działaniach, głównie do udzielania pomocy przedmedycznej oraz transportu osób poszkodowanych z rejonu trudno dostępnego będą samochody terenowe wyposażone w zestawy R1, defibrylatory AED, butle z tlenem. 
O godz. 14:44 na polecenie Komendanta Powiatowego PSP w Zakopanem zostały zadysponowane do działań w I rzucie  zastępy z JRG PSP Zakopane oraz jednostki OSP samochodami terenowymi wyposażonymi w torby R1, defibrylatory AED i butle z tlenem. Wraz z nowymi informacjami o skali zdarzenia dysponowano dodatkowe siły i środki z terenu powiatu oraz poprzez SKKW PSP w Krakowie  siły i środki JOP z powiatów: suskiego, limanowskiego i nowotarskiego.

Po uzyskaniu informacji o skali zdarzenia o godz. 15:00 została zadysponowana Grupa Operacyjna Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.  Na miejsce udał się również z-ca MKW PSP st. bryg. Piotr Filipek, który po przybyciu na miejsce zdarzenia o godz. 17:15 przejął dowodzenia akcją ratowniczą ze strony PSP. Uczestniczył w pracach Sztabu akcji oraz prowadził bezpośredni nadzór nad dysponowaniem SiŚ potrzebnych do działań. Z-ca małopolskiego komendanta wojewódzkiego oraz komendant powiatowy PSP  brali również udział w posiedzeniach Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem pana Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Wojewody Małopolskiego. Oficerowie z Grupy Operacyjnej MKW PSP zostali skierowani do koordynacji działań w centrali TOPR oraz do sztabu akcji.

Działania JOP polegały na dostaniu się samochodami terenowymi na Halę Kondratową gdzie znajduje się schronisko PTTK, do którego TOPR oraz LPR śmigłowcami transportowali lżej poszkodowanych z wyższych partii gór. Główne działania straży pożarnej polegały na pomocy TOPR w segregacji rannych, udzielaniu pomocy przedmedycznej oraz transporcie samochodami terenowymi SLRR z napędem na 4 koła osób poszkodowanych z Hali Kondratowej do Kuźnic gdzie poszkodowani przekazywani byli zespołom ratownictwa medycznego i przewożeni w dalszej kolejności do szpitali. Strażacy również brali udział w zabezpieczeniu wyznaczonych lądowisk dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz rozstawieniu i pracach w namiocie medycznym przy Szpitalu Powiatowym w Zakopanym.

W działaniach ratowniczych zaangażowanych było 11 pojazdów PSP 27 strażaków oraz 12 pojazdów OSP 54 ratowników, a działania jednostek PSP oraz OSP zostały zakończone o godz. 22:42.

 


Opracował:

kpt. Bogusław Szydło KW PSP w Krakowie

st. kpt. Andrzej Król-Łęgowski KP PSP w Zakopanem

 

Zdjęcia: Archiwum KP PSP Zakopane, Tygodnik Podhalański

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

❮❮  Wróć do listy aktualności