Działania strażaków w województwie małopolskim w związku z intensywnymi opadami deszczu

W wyniku intensywnych opadów deszczu w dniach 20 i 21 czerwca 2020 r., które wystąpiły na terenie województwa małopolskiego strażacy w ciągu dwóch dób interweniowali 672 razy.


Najwięcej interwencji strażacy odnotowali na terenie powiatów: limanowskiego – 239, myślenickiego - 140 oraz bocheńskiego – 140.

            W głównej mierze były to działania polegające na wypompowaniu wody z zalanych budynków – 345, udrażnianiu przepustów drogowych w miejscach, gdzie tworzyły się rozlewiska powodując zagrożenie – 103, usuwanie powalonych drzew – 50.

            W działania te zaangażowane były 863 zastępy, 4299 strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych.

            21 czerwca 2020 r. rano wojewoda małopolski Piotr Ćwik zwołał sztab kryzysowy, na którym omówiono przebieg gwałtownych zjawisk pogodowych, które miały miejsce, jak również ich prognozowany rozwój w najbliższych godzinach. W posiedzeniu sztabu udział wziął małopolski komendant wojewódzki PSP – st. bryg. Piotr Filipek.

- Trudne chwile za wieloma mieszkańcami Małopolski. Z niepokojem patrzymy w niebo. Służby już podjęły liczne interwencje, a zapewne jeszcze wiele pracy przez nami, gdyż sytuacja jest dynamiczna. Straż Pożarna jest w pełnej gotowości do dalszych, intensywnych działań. (…) Miejmy nadzieję, że niebawem sytuacja zacznie się uspokajać, choć oczywiście wszyscy mamy świadomość, że musimy się liczyć z siłą żywiołu – powiedział wojewoda małopolski.

             Również tego dnia popołudniu z sytuacją powstała na skutek wystąpienia intensywnych opadów deszczu zapoznał Prezydent RP – Andrzej Duda.

            W spotkaniu, które odbyło się w MUW w Krakowie oprócz małopolskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej – st. bryg. Piotra Filipka udział wziął naczelnik wydziału operacyjnego KW PSP w Krakowie – bryg. Marcin Bigaj. W trakcie spotkania st. bryg. Piotr Filipek zapewnił, że na razie nie ma absolutnie żadnego problemu, by we własnym zakresie poradzić sobie z tą sytuacją i nie spodziewa się w tej chwili, by zewnętrzne wsparcie było potrzebne. Oczywiście jestem też w stałym kontakcie z Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej. W razie czego, gdyby było jakiekolwiek takie zapotrzebowanie, natychmiast będzie realizowane. Jak do tej pory – tu, na obszarze woj. małopolskiego, strażacy znakomicie radzą sobie z tym problemem - zapewnił małopolski komendant wojewódzki PSP.

            Obserwujemy sytuację. Zaraz jeszcze udam się też na te tereny, które zostały dotknięte tą klęską w ciągu ostatnich kilkunastu godzin. Będę w Myślenicach, w Wiśniowej i planuję również być w Raciechowicach, żeby na własne oczy zobaczyć i móc też rozmawiać z premierem, żeby mieć tą bezpośrednią osobistą wiedzę.– powiedział Prezydent RP.

 

Wystąpienie Prezydenta w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim

            Prezydent Andrzej Duda odwiedził tereny, które ucierpiały na skutek intensywnych opadów deszczu w Małopolsce. W miejscowości Węglówka Prezydent oglądał zerwaną przez potok Niedźwiadek drogę powiatową, prowadzącą z Wiśniowej do Kasinki Małej i Mszany Dolnej a w gminie Raciechowice zerwaną drogę w kierunku Szczyrzyca. Wcześniej był w Pcimiu, gdzie wraz z szefem resortu infrastruktury Andrzejem Adamczykiem rozmawiał z lokalnymi władzami, pracującymi na miejscu służbami i mieszkańcami.

 

Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy na terenach dotkniętych nawałnicą. OSP Dąbie, Gmina Raciechowice | Wypowiedź Prezydenta

            22 sierpnia 2020 r. wojewoda małopolski zwołał kolejny Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego, na którym podsumowano działania małopolskich służb po ostatnich ulewach i omówiono prognozy na najbliższe godziny. Noc była w miarę spokojna, ale rano Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla naszego województwa ostrzeżenie II stopnia.

 

Briefing podsumowujący działania służb.

           

Opracowanie: mł. bryg. Sebastian Woźniak, rzecznik prasowy małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP.

Zdjęcia: Archiwum KW PSP Kraków.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

❮❮  Wróć do listy aktualności