Podsumowanie dotychczasowych działań podejmowanych w województwie małopolskim w związku z epidemią koronawirusa

Strażacy w województwie małopolskim podejmują szereg działań wspierających walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.


  • Strażacy codziennie podejmują działania związane z obsługą namiotów w przyszpitalnych punktach przyjęć. Aktualnie na terenie województwa małopolskiego utworzone jest 25 polowych izb przyjęć.
  • Strażacy na terenie powiatu nowotarskiego wspierali działania Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, w ramach kontroli sanitarnej na granicy polsko-słowackiej. Strażacy skontrolowali 5 964 osób, które podróżowały w 4 458
  • W pełni wykorzystywany jest system wideokonferencji. Miedzy innymi za jego pośrednictwem Komendanci Powiatowi/Miejscy PSP woj. małopolskiego łączą się z dowódcami szczebla interwencyjnego jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. W tej formie w tematyce związanej z koronawirusem przeszkolonych zostało 2 956 druhów.
  • Strażacy w Małopolsce pomogli dostarczyć płyny dezynfekcyjne dla żłobków i przedszkoli (niemal 11 000 sztuk płynu do rąk oraz ponad 12 000 sztuk płynu do dezynfekcji).
  • Na szczególną uwagę zasługuje zaangażowanie druhów ochotniczych straży pożarnych, którzy niosą pomoc mieszkańcom Małopolski w związku z występującym zagrożeniem koronawirusem SARS-CoV-2. W ramach prowadzonych działań pomocowych. Wspólnie z pracownikami opieki społecznej strażacy dostarczają żywność i leki osobom objętym pomocą placówek społecznych oraz osobom pozostającym w domowej kwarantannie.
  • Członkowie ochotniczych straży pożarnych zaangażowali się w akcję przekazania maseczek oraz środków do dezynfekcji dla mieszkańców.
  • Strażacy w małopolsce odnotowali już ponad 600 w/w działań pomocowych, w których zaangażowane było 758 zastępów – niemal 2 000 strażaków.
  • Strażacy zaangażowali się również w przekazywanie informacji - komunikatów oraz apeli wystosowanych do mieszkańców, aby zostać w domu.
  • Druhowie ochotniczych straży pożarnych realizując działania pomocowe związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem skutków rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2, w ramach współpracy jednostek ochrony przeciwpożarowej z samorządami lokalnymi, dezynfekują miejsca przestrzeni publicznej takie jak przystanki, barierki czy budynki użyteczności publicznej. Działania polegają na odkażeniu środkiem dezynfekcyjnym przy wykorzystaniu specjalnych przenośnych opryskiwaczy spalinowych.
  • Strażacy wzmocnili swój potencjał sprzętowy. Z pozyskanych środków strażacy zakupili sprzęt i środki ochrony osobistej taki jak np. fumigatory, generatory ozonu, opryskiwacze spalinowe, półmaski FFP2 i FFP3, maseczki chirurgiczne, rękawiczki lateksowe, płyn do dezynfekcji, okulary ochronne/gogle, ubrania ochronne, namioty stelażowe, urządzenia do suszenia i ozonowa.
  • Dodatkowo sprzęt zakupiony z środków finansowych pozyskanych w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej otrzymują druhowie w całej Małopolsce. Kwota 5 050 000 zł przeznaczona została na doposażenie jednostek w sprzęt niezbędny do walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. W tym celu zakupiono:

- 50 sztuk namiotów kwatermistrzowskich wraz z akcesoriami na przyczepie transportowej (namioty stelażowe, agregaty prądotwórcze, nagrzewnice olejowe, stoliki polowe, krzesła, łóżka polowe i śpiwory). Dostawę namiotów kwatermistrzowskich zaplanowano na drugą dekadę lipca.

- 600 sztuk urządzeń dezynfekujących - opryskiwaczy STIHL SR430  wraz z środkiem wirusobójczym i środkami ochrony indywidualnej za pozostałą kwotę. Każdy zestaw składa się z: opryskiwacza spalinowego, 5 kg koncentratu - środka wirusobójczego (umożliwia sporządzenie 500 litrów roztworu wirusobójczego), 4 kombinezonów, 4 półmasek ochronnych FFP2, paczki 50 par rękawiczek ochronnych nitrylowych, 1 l oleju silnikowego do opryskiwaczy oraz 4 szt. gogli ochronnych. 18 czerwca 2020 r. strażacy z Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie wydali funkcjonariuszom z komend powiatowych i miejskich PSP woj. małopolskiego kolejną partię urządzeń dezynfekujących (358 sztuk), które kolejno przekażą jednostkom OSP.

  • Do działań związanych z kronawirusem strażacy wzywani byli już ponad 3 000 razy Uczestniczyło w nich ponad 6 000 zastępów, ponad 17 000 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej oraz druhów Ochotniczych Straży Pożarnych.

 

Trud i wysiłek strażaków został również dostrzeżony na arenie międzynarodowej.

 Materiał Komisji Europejskiej #UnitedAgainstCoronavirus

 

      Podkreślić należy, że nie jest to koniec naszych działań. Strażacy dziękują wszystkim za słowa wsparcia, wyrazy wdzięczności oraz uznania, jak również za przejawy wszelkiej życzliwości.

 

Opracowanie: mł. bryg. Sebastian Woźniak - rzecznik prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Zdjęcia: Archiwum KW PSP Kraków.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

❮❮  Wróć do listy aktualności