Podziękowania dla druhów OSP


     W dniu 17.01.2020 roku w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się uroczyste spotkanie z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pawłem Szefernakerem oraz Wojewodą Małopolskim Piotrem Ćwikiem. Podczas zebrania podziękowano i przekazano symboliczne wyróżnienia druhnom i druhom OSP, którzy brali udział w działaniach związanych z sierpniową akcją ratunkową pod Giewontem. W spotkaniu tym uczestniczył również Małopolski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Marek Bębenek oraz komendanci powiatowi PSP: w Zakopanem - bryg. Grzegorz Worwa, w Suchej Beskidzkiej - mł. bryg. Krzysztof Okrzesik, w Nowym Targu - bryg. Mariusz Łaciak, a także Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Małopolsce Edward Siarka.

      Tragiczna burza nad Tatrami przeszła 22 sierpnia 2019 roku. Na skutek wyładowań atmosferycznych cztery osoby zginęły, a ponad 150 osobom konieczne było udzielenie pomocy. W akcji ratowniczej uczestniczyli zarówno funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej jak również druhowie OSP.

     Główne działania straży pożarnej polegały na pomocy TOPR w segregacji osób poszkodowanych, udzielaniu pomocy przedmedycznej, a także ewakuacji poszkodowanych (transport do zespołów ratownictwa medycznego). Strażacy ze schroniska na Hali Kondratowej zwozili samochodami terenowymi opatrzonych rannych do Kuźnic, gdzie poszkodowani przekazywani byli zespołom ratownictwa medycznego i przewożeni do szpitali. Straż pożarna brała również udział w zabezpieczeniu wyznaczonych lądowisk dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz rozstawieniu i pracach w namiocie medycznym przy Szpitalu Powiatowym w Zakopanym.

      Pamiątkowe podziękowanie otrzymało w sumie 76 druhów z 13 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych działających w 3 powiatach województwa małopolskiego (tatrzańskim, nowotarskim i suskim).

Zdjęcia: www.malopolska.uw.gov.pl

 
 
 
 
 
 
 
 

❮❮  Wróć do listy aktualności