Podziękowanie za akcję ratowniczą w Tatrach

16 grudnia 2019 r. w Ministerstwie Zdrowia odbyło się uroczyste spotkanie dotyczące sierpniowej akcji ratowniczej pod Giewontem.


Chciałbym Państwu w imieniu całego kierownictwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji podziękować za sprawną akcję – powiedział wiceminister Paweł Szefernaker, który spotkał się z funkcjonariuszami biorącymi udział oraz wspierającymi działania ratownicze po tragicznej burzy w Tatrach. Policjanci i strażacy otrzymali odznaczenia „Za zasługi dla ochrony zdrowia” przyznane przez Łukasza Szumowskiego, ministra zdrowia. W gronie odznaczonych znalazło się 15 strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

– To była jedna z największych akcji ratowniczych w Tatrach. Wzięły w niej udział wszystkie jednostki, które ratują ludzi i dbają o ich bezpieczeństwo – powiedział Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Tragiczna burza nad Tatrami przeszła 22 sierpnia 2019 roku. Na skutek wyładowań atmosferycznych cztery osoby zginęły, a ponad 150 osobom konieczne było udzielenie pomocy. Poszkodowani zostali przewiezieni do ośmiu szpitali, w których pracowało 270 osób. Ranni transportowani byli m.in.: czterema śmigłowcami LPR i jedną maszyną TOPR.

Oprócz ratowników TOPR, GOPR oraz służb medycznych działania wspierały formacje podległe MSWiA. W akcji ratowniczej brało udział 90 strażaków (30 z PSP i 60 z OSP). Zastępy były wyposażone m.in. w samochody terenowe i quady. Strażacy ewakuowali poszkodowanych (transportowali ich do zespołów ratownictwa medycznego) i udzielali kwalifikowanej pierwszej pomocy. Działali w miejscach, w których był możliwy dojazd samochodami i quadami – powyżej schronisk możliwy był tylko transport lotniczy i pieszy. Przy szpitalu powiatowym w Zakopanem rozstawiono ogrzewany namiot pneumatyczny. Tam były kierowane osoby lżej poszkodowane. Strażacy zorganizowali także drugie lądowisko dla śmigłowców przy Centralnym Ośrodku Sportu.

Strażacy z woj. małopolskiego uhonorowani odznaczeniem „Za zasługi dla Ochrony Zdrowia”:

 1. st. bryg. Piotr Filipek - KW PSP w Krakowie
 2. kpt. Bogusław Szydło – KW PSP w Krakowie
 3. mł. bryg. Dominik Prażuch - KW PSP w Krakowie
 4. st. kpt. Marcin Kwiatek - KW PSP w Krakowie
 5. bryg. Grzegorz Worwa – KP PSP w Zakopanem
 6. st. kpt. Jarosław Kośmiński - KP PSP w Zakopanem
 7. bryg. Adam Romanowski - KP PSP w Zakopanem
 8. asp. sztab. Stanisław Wacław - KP PSP w Zakopanem
 9. st. asp. Janusz Haniaczyk - KP PSP w Zakopanem
 10. asp. Andrzej Kowalczyk - KP PSP w Zakopanem
 11. st. asp. Grzegorz Wojtanek - KP PSP w Zakopanem
 12. asp. Mateusz Kukulak - KP PSP w Zakopanem
 13. st. ogn. Piotr Budz - KP PSP w Zakopanem
 14. sekc. Michał Dudziak - KP PSP w Zakopanem
 15. sekc. Tomasz Zwijacz - KP PSP w Zakopanem

 

W uroczystości uczestniczył st. bryg. Arkadiusz Biskup, zastępca komendanta głównego PSP oraz mł. bryg. Radosław Moraczewski, zastępca dyrektora Gabinetu Komendanta Głównego.Opracowanie i zdjęcia: materiały MSWiA oraz Ministerstwa Zdrowia

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

❮❮  Wróć do listy aktualności