Powiat wadowicki - Akcja ratowania młodego bociana.

 

28 lipca 2020 roku w godzinach wieczornych do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach wpłynęło zgłoszenie z miejscowości Roczyny o wypadnięciu z gniazda młodego bociana.


Po zebraniu szczegółowych informacji o zdarzeniu dyżurny operacyjny zadysponował na miejsce odpowiednie siły i środki Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Andrychowie, tj. zastępy GBARt 2,5/24 i SHD 23.

W wyniku przeprowadzonego rozpoznania strażak kierujący działaniem ratowniczym potwierdził, że młody bocian, który wypadł z gniazda zlokalizowanego na przyszklarniowym murowanym kominie nie odniósłszy przy tym żadnych obrażeń, został otoczony opieką przez mieszkańców posesji i znajduje się w przydomowym kurniku.
Działania zastępów PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia przed dostępem osób postronnych oraz umieszczeniu ptaka, po uprzednim owinięciu go w ręcznik, w gnieździe przy wykorzystaniu drabiny przystawnej typu D14W.

Dzięki odpowiedzialnej postawie mieszkańców i skutecznym działaniom strażaków młody bocian cały i zdrowy, choć nieco zdezorientowany, wrócił pod opiekuńcze skrzydła rodziców.

 

Opracowanie: mł. bryg. Jacek Kolber (KP PSP w Wadowicach)
Zdjęcia: archiwum JRG w Andrychowie

 
 
 

❮❮  Wróć do listy aktualności