Pożar budynku mieszkalnego w Mucharzu.

 

22 lipca 2020 roku o godz. 18:30 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach wpłynęła informacja o pożarze drewnianego budynku mieszkalnego w miejscowości Mucharz.


Po przyjęciu zgłoszenia dyżurny operacyjny zadysponował do akcji gaśniczej pięć zastępów jednostek ochorny przeciwpożarowej: po dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo–Gaśniczej w Wadowicach oraz Ochotniczej Straży Pożarnej Koziniec Centrum i jeden zastęp z Ochotniczej Straży Pożarnej w Mucharzu, działania PSP i OSP wspierał patrol z Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach.


Po dotarciu na miejsce zdarzenia okazało się, że do zapalenia się drewnianych elementów obiektu mieszkalnego doszło w czasie rozpalania gazowego grilla na tarasie budynku.


Działania jednostek PSP i OSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zlokalizowaniu źródeł ognia przy wykorzystaniu kamery termowizyjnej oraz ugaszeniu pożaru dwoma pradami wody w natarciu przez ratowników zabezpieczonych sprzętem ochorny dróg oddechowych. W końcowej fazie działań gaśniczych przeprowadzono rozbiórkę niektórych elementów elewacji i poddasza domu w celu skutecznego dogaszenia zarzewi ognia.


W wyniku skutecznych działań ratowniczych uratowano budynek mieszkalny o wartości ok. 600 tys. złotych.

 

Opracowanie: bryg. Jerzy Leśniakiewicz i mł. bryg. Jacek Kolber (KP PSP Wadowice).
Zdjęcia: archiwum OSP Mucharz i OSP Koziniec Centrum.

 
 
 
 
 

❮❮  Wróć do listy aktualności