Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy na terenie powiatu bocheńskiego w Łapanowie

Prezydent Andrzej Duda 22 czerwca 2020 r. odwiedził późnym wieczorem gminę Łapanów w województwie małopolskim, która ucierpiała z powodu ulewnych deszczy.


Na miejscu byli również wojewoda małopolski Piotr Ćwik, małopolski komendant wojewódzki PSP – st. bryg. Piotr Filipek oraz dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Małgorzata Sikora.

Sytuacja jest trudna, wręcz dramatyczna – ocenił Andrzej Duda po wizytach w zalanych domach i rozmowach z mieszkańcami. Zapowiedział, że zwróci się do premiera o środki na podwyższenie i przedłużenie wału przeciwpowodziowego, o co zabiegają lokalne władze.

            W nocy z soboty na niedzielę wezbrane wskutek ulewnego deszczu rzeki Stradomka i Tarnawka przelały się przez wał przeciwpowodziowy i zalały centrum Łapanowa. Podtopionych zostało kilkadziesiąt budynków mieszkalnych, gospodarczych, rynek oraz kilkadziesiąt sklepów i punktów usługowych. Kilkadziesiąt osób musiało być ewakuowanych przez strażaków.

            Podczas spotkania z druhami OSP z terenu gminy Łapanów  Andrzej Duda podziękował im za ofiarną pomoc podczas działań przeciwpowodziowych.

           

Opracowanie: mł. bryg. Sebastian Woźniak, rzecznik prasowy małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP.

Zdjęcia: Mirosław Mroczek.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

❮❮  Wróć do listy aktualności