Skuteczna pomoc nieprzytomnemu kierowcy udzielona przez strażaków z Andrychowa.

 

8 września 2020 roku do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach wpłynęła informacja, z której wynikało, że na miejskim placu targowym w Andrychowie w pojeździe osobowym, który uderzył w przydrożny słup znajduje się nieprzytomny mężczyzna.


Po przyjęciu zgłoszenia dyżurny operacyjny zadysponował do działań ratowniczych siły i środki z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Andrychowie oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Andrychowa.
Po przybyciu na miejsce wypadku i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że w czasie wykonywania manewru zawracania autem na targowisku doszło do utraty przytomności i zatrzymania krążenia u kierującego samochodem osobowym, pojazd uderzył w stojący w pobliżu inny samochód.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przeprowadzeniu rozpoznania i oceny stanu zdrowia poszkodowanego kierowcy oraz jego ewakuacji na zewnątrz pojazdu w celu wykonania resuscytacji krążeniowo-oddechowej z wykorzystaniem defibrylatora automatycznego.
Po przywróceniu przez strażaków poszkodowanemu funkcji życiowych, mężczyzna został przekazany przybyłemu na miejsce zespołowi Państwowego Ratownictwa Medycznego.

 

Opracowanie: mł. bryg. Marek Nowak, mł. bryg. Jacek Kolber, asp. Dawid Barszczak (KP PSP w Wadowicach)
Zdjęcia: archiwum mamNewsa.pl

 
 
 
 

❮❮  Wróć do listy aktualności