Strażacy krwiodawcy wspierają RCKiK w okresie pandemii Koronawirusa.

W całym kraju prowadzone są akcje zbierania krwi. To odpowiedź na apele regionalnych centrów krwiodawstwa, które w czasie pandemii Koronawirusa borykają się z brakiem krwi. Ogólnie o połowę spadła liczba krwiodawców, a potrzeba zabezpieczyć oddziały Szpitalne, oddziały zabiegowe w składniki krwi, które są potrzebne do ratowania życia.


Odpowiadając na apel strażacy oraz strażacki Klub Honorowych Dawców Krwi PCK "ognista kropla" zorganizowali akcję w punkcie krwiodawstwa Nowy Sącz ul. Kazimierza Wielkiego 9A. To dziś szczególnie w okresie pandemii Covid-19 w poczuciu głębokiego obowiązku pomocy z satysfakcją oddajemy drugiemu człowiekowi cząstkę naszego życia - krew.

Akcja przerosła nasze oczekiwania gdyż strażacy i krwiodawcy tłumnie wstawili się na akcje. Po raz kolejny funkcjonariusze nie zawiedli oddając krew a ponadto oprócz wykonywania obowiązków ustawowych w dodatkowy sposób wpływają na poprawę bezpieczeństwa publicznej służby Narodowego Centrum Krwi.
Organizując takie akcje wypełniamy podstawowy cel, jakim jest poprawa zaopatrzenia służby zdrowia w krew. W akcji 24 maja 2020 r. zarejestrowano blisko 50 osób, z czego dokonano 40 pobrań w sumie oddając 18 litrów bezcennej krwi. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem przybyło bardzo wiele osób. Część osób z uwagi na rosnącą kolejkę zdecydowała się przełożyć oddanie na dzień następny. Wśród dawców byli zaprzyjaźnieni krwiodawcy z jednostek OSP Powiatu Nowosądeckiego. Na wyróżnienie zasługują jednostki: OSP Podrzecze, OSP Przydonica, OSP Klęczany, OSP Biegonice, OSP Korzenna Centrum, OSP Podegrodzie, OSP Stadła, OSP Brzezna, OSP Moszczenica Wyżna oraz uczniowie Sądeckich Szkół.
Każdy z krwiodawców został tradycyjnie obdarowany czekoladami oraz niespodzianką koszulką termo aktywną t-shirt oraz wodą mineralną przekazaną na ten cel przez sponsora.
Środowisko strażackie kolejny raz potwierdziło, że zawsze można na nich liczyć. Potrzebujących tego bezcennego leku nie brakuje. To także wielka satysfakcja każdego oddającego ze spełnienia dobrego uczynku i okazania pomocy tym, którzy jej potrzebują.

Wszystkim, którzy w tym dniu zechcieli się podzielić darem swego serca składamy serdeczne podziękowania, jednocześnie prosząc o równie ofiarne uczestnictwo w kolejnych naszych akcjach, o których będziemy informować w sposób dotąd przyjęty.

RCKiK informuje:

Rejestrujemy od poniedziałku do piątku w godz.7-12. Nowy Sącz ul. Kazimierza Wielkiego 9A

Krew może oddać każdy, kto nie ma objawów przeziębienia, nie ma gorączki, kaszlu czy duszności. Regionalne centra krwiodawstwa apelują o rozsądek i nie przychodzenie do placówek w sytuacji, gdy jesteśmy objęci kwarantanną i mogliśmy mieć kontakt z zakażonymi.

Opracowanie i zdjęcia: KM PSP Nowy Sącz

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

❮❮  Wróć do listy aktualności