Strażacy z KM PSP Nowy Sącz wiozą pomoc dla Białorusi w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności Unii Europejskiej

W związku z wystosowaną przez Białoruś prośbą o pomoc humanitarną dotyczącą zagrożenia COVID-19 i zaakceptowaną ofertą pomocy ze strony Rzeczpospolitej Polskiej decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji została utworzona Grupa Ratownicza do udziału w akcji humanitarnej na terenie Białorusi.


W skład grupy wchodzi ciężki samochód kwatermistrzowski z dwoma strażakami z Komendy Miejskiej PSP w Nowym Sączu.
Wyjazd grupy ratowniczej został zorganizowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów przy współpracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Pierwszy raz w historii, na niezwykłą skalę Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zorganizowało połączoną misję humanitarną trzech podległych sobie służb. Konwój, w którym bierze udział 47 pojazdów, z czego 23 z PSP, 12 z Policji i 12 ze Straży Granicznej, z 96 funkcjonariuszami i pracownikami cywilnymi Państwowej Straży Pożarnej, Policji i Straży Granicznej wyruszył w samo południe 4 czerwca w stronę granicy z Białorusią. W celu sprawnego przejazdu na terenie Polski, konwój składa się z pięciu kolumn pilotowanych przez radiowozy policyjne.
Polscy strażacy, policjanci i pogranicznicy dostarczą na Białoruś, w tym do Mińska i Grodna maseczki medyczne (1 mln szt.), maseczki ochronne (4 mln szt.), płyn dezynfekujący (250 tys. litrów), fartuchy i kombinezony (50 tys. szt.), przyłbice (20 tys. szt.) oraz 30 respiratorów i 21 tys. opakowań leków. Część sprzętu ochronnego i leków trafi do Polaków zamieszkujących Grodzieńszczyznę.
Pomoc strony polskiej dla Białorusi odbywa się w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności Unii Europejskiej.
Powrót grupy ratowniczej zaplanowano na 6 czerwca 2020 r.

Opracowanie i zdjęcia: KM PSP Nowy Sącz

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

❮❮  Wróć do listy aktualności