Święto policji

W niedzielę 28 lipca 2019 r. p.o. Zastępca Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego st. bryg. Piotr Filipek uczestniczył w oficjalnych obchodach wojewódzkiego Święta Policji, które odbyły się na wzgórzu Wawelskim. Tegoroczne obchody miały wyjątkowy charakter, ponieważ w bieżącym roku przypada setna rocznica utworzenia Policji Państwowej.


Uroczystość rozpoczęła się od Mszy Św. w Katedrze Królewskiej. Tuż po nabożeństwie delegacje policjantów oraz przedstawicieli władz państwowych i samorządowych udały się do krypty, gdzie przy sarkofagach marszałka Józefa Piłsudskiego oraz prezydenta Lecha Kaczyńskiego złożyły wiązanki z kwiatami.

Następnie na dziedzińcu zewnętrznym Zamku Królewskiego odbyła się ceremonia wręczenia medali, odznaczeń, aktów mianowania na wyższe stopnie oraz rozdanie statuetek laureatom plebiscytu Policjant Roku Małopolski.

W uroczystości wzięli udział m.in. Wiceprezes Rady Ministrów Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin, Wicemarszałek Senatu Marek Pęk, Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

❮❮  Wróć do listy aktualności