Tomice – Szczęśliwy finał poszukiwania zaginionej osoby.

W godzinach nocnych 30 sierpnia 2020 roku oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach wystąpił z wnioskiem o wsparcie przez strażaków poszukiwań zaginionej w miejscowości Tomice 86-letniej kobiety.


Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach zadysponował do działań trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Wadowicach wraz z oficerem operacyjnym oraz cztery zastępy ochotniczych straży pożarnych z terenu gminy Tomice.

 
Po przyjeździe na miejsce zdarzenia kierujący działaniem ratowniczym w porozumieniu z funkcjonariuszami policji wyznaczył kierunki przeszukania przez strażaków i policjantów okolicy, w której po raz ostani widziano kobietę. Ratownicy prowadzący poszukiwania wykorzystali specjalistyczny sprzęt, tj. specjalny terenowy pojazd ratowiczy typu quad z nadajnikiem GPS oraz kamerę termowizyjną. Po dotarciu na teren akcji dodatkowych ratowników z grupy poszukiwawczo-ratowniczej z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kętach dokonano przeorganizowania kierunków poszukiwań, co okazało się skutecznym posunięciem. Kobietę odnaleziono na polu kukurydzy przy pomocy drona z GPR z OSP Kęty wyposażonego w kamerą termowizyjną - była przytomna, kontaktowa, w dobrej kondycji psychicznej i po przebadaniu przez ratowników medycznych z zespołu Państwowego Ratownictwa medycznego została przekazan pod opiekę syna.

 
Warto zauważyć, że do szczęśliwego finału poszukiwań w znacznym stopniu przyczynił się specjalistyczny sprzęt znajdujący się na wyposażeniu GPR z OSP Kęty, tj. dron z kamerą termowizyjną - zaledwie po kilkudziesięciu minutach od startu, operator drona wskazał precyzyjnie miejsce przebywania zaginionej osoby.
W działania udział wzięło 25 funkcjonariuszy policji oraz 37 strażaków PSP i członków OSP.

 

Tekst: st. kpt. Bartłomiej Kowalski i mł. bryg. Jacek Kolber (KP PSP w Wadowicach)
Zdjęcia: asp. Maciej Walaszek (KP PSP w Wadowicach), archiwum GPR OSP Kęty i archiwum OSP Radocza.

 

 
 
 
 
 
 
 

❮❮  Wróć do listy aktualności