Wadowice - Pożar w wytwórni drewnianych palet

           29 marca 2020 roku o godz. 11:35 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach wpłynęła informacja o pożarze drewnianych palet w jednym z wadowickich zakładów produkcyjnych.


            Dyżurny operacyjny zadysponował na miejsce zdarzenia w pierwszym rzucie łącznie siedem zastępów ratowniczych z KP PSP w Wadowicach oraz okolicznych ochotniczych straży pożarnych. Ze względu na zewnętrzne oznaki pożaru (duże zadymienie oraz widoczne płomienie) dowódca zmiany Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Wadowicach już w trakcie dojazdu na miejsce pożaru zażądał przysłania większej liczby jednostek ochrony przeciwpożarowej.

            Po przybyciu na miejsce zdarzenia okazało się, że palą się drewniane palety składowane pod wiatą magazynową, ogień przeniósł się także na poszycie dachu przylegającej hali oraz pod elewację kotłowni i budynku biurowego. W celu ugaszenia pożaru podano cztery prądy gaśnicze wody w natarciu, z czego jeden przy wykorzystaniu autodrabiny pożarniczej. Po kilkugodzinnej akcji ratowniczej uratowano budynek biurowy, kotłownię, suszarnię, a także całą halę produkcyjną z maszynami – szacunkowa wartość uratowanego mienia to ok. 5 mln zł. Na miejsce zdarzenia, zabezpieczanego przez funkcjonariuszy policji, przybył oficer operacyjny KP PSP w Wadowicach, który przejął dowodzenie nad działającymi siłami i środkami PSP i OSP. W kulminacyjnym momencie w akcji uczestniczyły zastępy z JRG Wadowice, JRG Andrychów oraz wszystkie jednostki OSP z terenu gminy Wadowice – w sumie 19 zastępów i 78 strażaków.

 

Opracowanie: st. kpt. Bartłomiej Kowalski i mł. bryg. Jacek Kolber (KP PSP w Wadowicach)

Zdjęcia: mł. kpt. Jacek Kubera (KP PSP w Wadowicach)

 
 
 

❮❮  Wróć do listy aktualności