Zabezpieczenie imprezy masowej „Sylwester z Dwójką"

To już kolejny Sylwester oraz Nowy Rok, który dla zakopiańskich strażaków był okresem wytężonej pracy, związanej z zapewnieniem bezpieczeństwa dla licznie przybyłych gości i turystów z całej Polski. Organizowana w tym roku przez Telewizję Polską sylwestrowa impreza masowa „Sylwester z Dwójką” przyciągnęła tysiące ludzi, przez co stała się dużym wyzwaniem zarówno pod względem prewencyjnym jak i operacyjnym.


Strażacy KP PSP w Zakopanem wspierani oficerami KW PSP Kraków już kilkadziesiąt dni przed planowanym wydarzeniem uczestniczyli w licznych spotkaniach roboczych z organizatorem imprezy, władzami samorządowymi oraz służbami współdziałającymi, których celem było wypracowanie jak najlepszych rozwiązań, zapewniających odpowiedni poziom bezpieczeństwa oraz wyciągnięcie wniosków z ubiegłego roku.

Do zabezpieczenia terenu imprezy masowej zaangażowano zastępy GBA 2/20 z JRG PSP Zakopane,  SLRR i quad z OSP Zakopane-Olcza, GBA 2,5/20 z JRG PSP Nowy Targ, GCBA 5/32 z JRG PSP Limanowa. Zabezpieczenie pod względem łączności oraz pracy sztabu akcji stanowił samochód SDŁ  wraz z grupą operacyjną KW PSP Kraków oraz KP PSP Zakopane. Rozstawiono namiot pneumatyczny, który stanowił zabezpieczenie medyczne obsługiwany wspólnie z ratownikami medycznymi. Udzielono pomocy ok.30 osobom głównie dzieciom, które wykazywały oznaki wychłodzenia.

W trakcie trwania  imprezy masowej poza jej terenem pojazdem typu Quad udzielono pomocy ratownikom medycznym w transporcie osób poszkodowanych do punktu medycznego, poza tym nie odnotowano interwencji związanych z ochroną przeciwpożarową. Służbę w sztabie akcji imprezy masowej wspólnie z przedstawicielami wszystkich służb pełnił Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Zakopanem. Zabezpieczenie terenu miasta i powiatu realizowano  poprzez zwiększenie stanu zmiany JRG PSP pełniącej dyżur w tym dniu do 100%, postawienie w stan gotowości operacyjnej jednostki OSP z KSRG z terenu powiatu tatrzańskiego, w tym dyżury w remizach OSP pełniły jednostki OSP Olcza, OSP Poronin, OSP Kościelisko. Według szacunków na terenie imprezy masowej przebywało ok. 41 tys. ludzi, poza terenem zgromadziło się ok. 30  tys. ludzi. Impreza masowa przebiegła spokojnie.

Opracowanie i zdjęcia: bryg.Grzegorz Worwa, KP PSP Zakopane

 
 
 
 
 

❮❮  Wróć do listy aktualności