Zebrzydowice - pożar sadzy w kominie budynku zamieszkiwanego przez osoby w kwarantannie.


7 kwietnia 2020 roku dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach oraz jeden zastęp z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zebrzydowicach zadysponowane zostały do gaszenia pożaru sadzy w obiekcie mieszkalnym w miejscowości Zebrzydowice.


Realizując obowiązujące wytyczne w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2, dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Wadowicach pozyskał informację, że w obiekcie przebywa osoba, która powróciła z zagranicy i jest objęta kwarantanną domową.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania strażacy potwierdzili, że doszło do pożaru sadzy w kominie dwukondygnacyjnego budynku mieszkalnego. Ze względu na potencjalne zagrożenie możliwością występowania w budynku koronawirusa powodującego chorobę Covid-19, ratownicy zostali wyposażeni w odpowiednie zabezpieczenia, m.in. w kombinezony ochronne typu TYVEC, sprzęt izolujący górne drogi oddechowe oraz jednorazowe rękawiczki nitrylowe.

Akcja gaszenia pożaru w kominie, którą dowodził zastępca dowódcy JRG w Wadowicach, trwała kilkanaście minut, a ratownicy pracujący wewnątrz obiektu a także wykorzystywany przez nich sprzęt i armatura zostały niezwłocznie po zakończeniu działań poddane dezynfekcji bezpośrednio na miejscu zdarzenia.

Opracowanie: st. kpt. B. Kowalski i mł. bryg. J. Kolber (KP PSP w Wadowicach)
Zdjęcia: archiwum JRG w Wadowicach

 
 

❮❮  Wróć do listy aktualności