Mężczyzna poparzony w czasie próby gaszenia pożaru suchej trawy.

28 marca 2020 roku nieopodal budynku inwentarskiego na terenie miejscowości Łękawica doszło do pożaru suchej trawy.


Do akcji gaśniczej zostały zadysponowane siły i środki z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Wadowicach oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Łękawicy. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu okazało się, że pali się sucha trawa na powierzchni około 5 arów a mężczyzna, który próbował stłumić ogień doznał poparzeń drugiego stopnia obydwu nóg. Strażacy PSP i OSP wspólnymi siłami ugasili pożar a poszkodowanemu mieszkańcowi wsi udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy i przekazali go przybyłemu na miejsce zespołowi Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Według relacji rannego mężczyzny, spalał on ścięte gałęzie a ogień w niekontrolowany sposób przeniósł się na pobliską suchą trawę, co doprowadziło do rozprzestrzenienia się pożaru.

Strażacy powiatu wadowickiego po raz kolejny apelują o zaprzestanie wypalania suchej trawy na nieużytkach. Przypominają również o tym, że rozpalanie ognia oraz wypalanie wierzchniej warstwy gleby i traw w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów jest niezgodne z przepisami i może prowadzić do powstania oraz rozprzestrzenienia się pożaru.

Opracowanie: st. kpt. Bartłomiej Kowalski i mł. bryg. Jacek Kolber (KP PSP w Wadowicach)

Zdjęcie: mł. bryg. Jarosław Jończy (KP PSP w Wadowicach)

 

❮❮  Wróć do listy aktualności