Filmy szkoleniowe

Gaszenie magnezu

Ze względu na wysoką wytrzymałość przy niewielkiej masie magnez jest coraz częściej wykorzystywany do produkcji podzespołów urządzeń i części motoryzacyjnych. Podczas interwencji związanych z gaszeniem magnezu, używając tradycyjnych środków gaśniczych strażacy mogą napotkać szereg trudności takich jak rozrzut materiału palnego lub intensyfikacja spalania.

W następstwie analizy pożaru 20t złomu magnezowego, który miał miejsce w 2014 roku w Oświęcimiu przeprowadzono pokaz spalania oraz prób gaszenia magnezu. Podczas pokazu do gaszenia użyto gaśnicy z dwutlenkiem węgla, gaśnicy proszkowej ABC, proszku gaśniczego D, soli gaśniczej, nieoczyszczonej soli drogowej oraz wody.

Film został zrealizowany przez Wydział Operacyjny KW PSP w Krakowie przy współorganizacji JRG 1 w Bielsku-Białej i firmy Finnveden.

Kategoria: reportaż |  Data: 

Zagrożenia w trakcie zdarzeń z udziałem pojazdów wyposażonych alternatywne źródła zasilania

Samochody hybrydowe i elektryczne nie są rzadkością na polskich drogach. Prędzej czy później każdego z nas czeka podjęcie działań ratowniczych w zdarzeniu z udziałem takiego pojazdu. Ważne więc, aby być odpowiednio przygotowanym, znać charakterystykę takich pojazdów i mieć świadomość zagrożenia, jakie ze sobą niosą. Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, gdzie tej wiedzy szukać i jak ja wykorzystać w praktyce.

Kategoria: webinar | Prowadzący: asp. Grzegorz Mazur (OSz KW PSP w Krakowie) | Data: 27 sierpnia 2020

Fotowoltaika - zagrożenia w czasie pożaru

Systemy fotowoltaiczne są w naszym kraju coraz popularniejsze. Niestety, nie ma jasnych wytycznych, które wskazywałyby, jak postępować w czasie pożaru budynków z instalacją fotowoltaiczną.

Kategoria: webinar | Prowadzący: mł. bryg. Dariusz Surmasz (KP PSP w Gorlicach) | Data: 27 sierpnia 2020

Skokochrony