Po silnych wiatrach w Małopolsce

W ostatni weekend województwo małopolskie walczyło z bardzo silnym wiatrem. Porywy dochodziły nawet do 115 km/h. 11 marca 2019 r, w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbył się briefing prasowy podsumowujący dotychczasowe działania służb.


Wzięli w nim udział: wojewoda małopolski Piotr Ćwik, p.o. małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Marek Bębenek, małopolski wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego Andrzej Macałka, dyrektorzy Wydziału Polityki Społecznej oraz Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Jacek Kowalczyk i Andrzej Pasek.

- Jak wiemy, te ostatnie dni nie należały w Małopolsce do najłatwiejszych. Do tej pory trwa intensywna praca służb nad szybkim usunięciem szkód. Niestety mamy również dwie osoby poszkodowane, wśród których jest strażak, co też pokazuje ofiarność i zaangażowanie służb. Kolejnym etapem będzie szacowanie szkód. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie jest w pełnej gotowości do uruchomienia działań związanych z udzielaniem zasiłków celowych, a stosowne procedury przypominamy też gminnym ośrodkom pomocy społecznej – mówił wojewoda Piotr Ćwik na briefingu.

Strażacy bardzo intensywnie pracowali i nadal pracują. Liczba wiatrołomów i uszkodzeń jest duża – są wśród nich także uszkodzone budynki (zarówno gospodarcze, jak i mieszkalne). Trwa usuwanie szkód.

Z informacji przekazywanych na bieżąco wojewodzie małopolskiemu Piotrowi Ćwikowi przez p.o. komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Marka Bębenka wynika, że zaangażowane są znaczne siły i środki zarówno PSP, jak i OSP, jednakże nie jest potrzebne dodatkowe wsparcie. Straż Pożarna kontynuuje zintensyfikowane działania i pomaga mieszkańcom w usuwaniu szkód i zabezpieczaniu domostw.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego na bieżąco kontaktuje się z powiatowymi centrami zarządzania kryzysowego i Rządowym Centrum Bezpieczeństwa. Na chwilę obecną Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie prognozuje zagrożeń.

Tego dnia P. Piotr Ćwik oraz st. bryg. Marek Bębenek byli gośćmi „Tematów dnia”.

Materiał TVP 3 Kraków.

Opracowanie: st. kpt. Sebastian Woźniak – rzecznik prasowy małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP na podstawie informacji MUW w Krakowie.

Zdjęcia:. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.

 
 
 
 
 
 

❮❮  Wróć do listy aktualności