Podsumowanie działań jednostek ochrony przeciwpożarowej woj. małopolskiego związanych z usuwaniem skutków silnych wiatrów

Ponad 4 tysiące – w takich liczbach przedstawia się ostateczny bilans interwencji Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych województwa małopolskiego związanych z silnym wiatrem przechodzącym przez południe Polski. 


W ostatnich 3 dobach strażacy wyjeżdżali przede wszystkim do skutków silnych wiatrów, tj zerwanych lub uszkodzonych dachów w budynkach mieszkalnych i gospodarczych, połamanych drzew blokujących ruch w komunikacji drogowej i stwarzających zagrożenie oraz uszkodzeń ścian budynków. Mniejszą skalę zdarzeń stanowiły podtopienia. Dla 7 budynków Państwowa Straż Pożarna wydała zalecenie o zakazie ich użytkowania.

Na skutek silnego wiatru na terenie woj. małopolskiego ranna została jedna osoba. Kierowca samochodu osobowego, który podróżując na terenie powiatu wadowickiego uderzył w drzewo, które w wyniku silnego wiatru spadło na drogę. Kierujący samochodem osobowym został zabrany z miejsca zdarzenia przed przybyciem JOP przez jednego z członków swojej rodziny i zawieziony do miejsca zamieszkania. Po przeprowadzeniu rozpoznania, wyznaczeni strażacy udali się pod adres, gdzie przewieziono kierującego samochodem osobowym. Udzielono mu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz pozostawał pod opieką strażaków do czasu przybycia zespołu ratownictwa medycznego.

               W trakcie prowadzonych działań, które strażacy musieli wykonywać w bardzo trudnych warunkach i zachowaniem szczególnej ostrożności, ranny został strażak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej, który uderzony został przez oderwany element części konstrukcji dachu. W efekcie odniesionych obrażeń został przewieziony na Szpitalny Oddział Ratunkowy. 

W działania ratownicze zaangażowane były liczne siły i środki Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych woj. małopolskiego. W działaniach łącznie udział brało 1205 pojazdów oraz 3 963 strażaków Państwowej Straży Pożarnej przy wparciu 3 205 pojazdów oraz 16 612 druhów Ochotniczych Straży Pożarnych.  

 
 
 

❮❮  Wróć do listy aktualności