Pożar w Filharmonii Krakowskiej

6 lutego 2020 r. do SKKM PSP w Krakowie wpłynęło zgłoszenie o pożarze dachu Filharmonii Krakowskiej zlokalizowanej przy ul. Zwierzynieckiej. Na miejsce niezwłocznie zadysponowano zastępy z JRG 1, JRG 2 zastępy z JRG 2 oraz z Oficera Operacyjnego KM PSP Kraków. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono silne zadymienie na poddaszu budynku. Zabezpieczono teren prowadzenia działań taśmami oraz pojazdami pożarniczymi. W wyniku rozpoznania ustalono, że przy kominie wentylacyjnym widoczny jest ogień.


Po sprawieniu drabiny mechanicznej od strony ulicy Zwierzynieckiej oraz wprowadzeniu jednego prądu wody przez klatkę schodową na poddasze obiektu KDR poprosił o zadysponowanie dodatkowych sił i środków z JRG nr 7. Z kosza drabiny mechanicznej podano prąd wody na pokrycie dachu. Równocześnie strażacy z linią gaśniczą poprowadzoną wewnątrz obiektu dotarli do źródła ognia i zlokalizowali pożar na wysokości przewodu wentylacyjnego i okna dachowego. Z budynku ewakuowano dwóch pracowników firmy prowadzącej prace remontowe, którzy nie wymagali udzielenia pomocy medycznej. Od strony ulicy Smoleńsk sprawiono drabinę mechaniczną z JRG nr 2 i przygotowano zaopatrzenie wodne z wykorzystaniem przybyłych na miejsce dodatkowych sił i środków. Na miejsce przybyło Pogotowie Energetyczne, które odłączyło zasilanie energii elektrycznej w obiekcie.

Po ugaszeniu pożaru przystąpiono do miejscowych prac rozbiórkowych blachy oraz drewnianych elementów więźby dachowej i na bieżąco monitorowano ich temperaturę za pomocą kamery termowizyjnej.

Na miejsce działań przybyli Z-ca Komendanta Miejskiego PSP w Krakowie, Naczelnik Wydziału Operacyjno -Szkoleniowego oraz dyrektor naczelny obiektu i kierownik robót z firmy prowadzącej remont filharmonii. Po zakończeniu działań gaśniczych w asyście Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dokonano oględzin w budynku. Podczas działań, pod nadzorem Policji i Straży Miejskiej, wyłączono z ruchu ulicę Zwierzyniecką.    

W działaniach udział brało 11 zastępów PSP - 37 strażaków.

            Warto wspomnieć o fakcie historycznego pożaru Krakowskiej Filharmonii z grudnia roku 1991.  Wtedy straty pożarowe były ogromne włącznie ze spaleniem zabytkowych organów, a  akcja gaśnicza trwała wiele godzin. Płomienie strawiły całkowicie salę koncertową i organy - dzieło firmy Schuke z Poczdamu.

 

Opracowanie: kpt. Bartłomiej Rosiek, KM PSP Kraków.

Zdjęcia: mł. bryg. Grzegorz Jeziorek KM PSP Kraków.

 
 
 
 
 

❮❮  Wróć do listy aktualności