Strażacy apelują o niewypalanie traw! Stop pożarom traw.

Minionej doby strażacy do pożarów łąk, traw i nieużytków wzywani byli 121 razy. Od początku roku w Małopolsce odnotowaliśmy 2104 pożarów łąk, traw i nieużytków, (w marcu 1379 a w kwietniu 522). W pożarach tych od początku roku ranne zostało 5 osób a 1 zginęła.


Tragiczny pożar w Ochotnicy Dolnej

            6 kwietnia 2020 r. około godziny 19.30 do Komendy Powiatowej PSP w Nowym Targu wpłynęło zgłoszenie o pożarze w Ochotnicy Dolnej.

         Po przybyciu na miejsce wskazane przez zgłaszającego i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono pożar traw na powierzchni około 5 ha. W pobliżu palących się traw leżało ciało mężczyzny w wieku około 80 lat. Po ugaszeniu pożaru i po przybyciu na miejsce Policji dalsze działania straży polegały na zabezpieczaniu i oświetlaniu terenu na czas czynności dochodzeniowych.

W akcji trwającej niemal 5 godzin udział brały 3 zastępy, 12 strażaków.

 

Duży pożar łąk, traw i nieużytków w Krakowie

            6 kwietnia 2020 r. około godziny 12.00 do Komendy Miejskiej PSP w Krakowie wpłynęło zgłoszenie, że przy ul. Winnickiej w Krakowie płoną łąki. Podczas dojazdu do miejsca zdarzenia pierwszych zastępów straży widoczne było duże zadymienie terenów znajdujących się przy ul. Tynieckiej. Podczas rozpoznania strażacy ustalili, że pożarem objęte jest około 3 ha trawy oraz nieużytków. Na miejsce zadysponowano dodatkowe siły i środki. Działania strażaków w pierwszej fazie polegały na podaniu dwóch prądów wody w pobliżu zabudowań od strony ul. Tynieckiej oraz ograniczaniu rozprzestrzeniania się pożaru za pomocą podręcznego sprzętu gaśniczego.

            Na miejsce przybywały sukcesywnie kolejne siły i środki. Miejsce prowadzonych działań podzielono na dwa odcinki bojowe: jeden od strony ul. Tynieckiej, drugi od strony ul. Winnickiej. Zorganizowano łączność na poszczególnych odcinkach. Podano kolejne prądy wody w natarciu na palący się teren oraz w obronie zagrożonych obiektów. Silny wiatr powodował dalsze rozprzestrzenianie się pożaru. Na miejsce zadysponowano kolejne siły i środki. Działania prowadzono równocześnie z kilku stron. Obecna na miejscu policja kierowała ruchem drogowym w rejonie ul. Tynieckiej. Pożar został opanowany, a zarzewia ognia znajdujące się na terenie bez możliwości wjazdu samochodów pożarniczych zostały ugaszone przy pomocy podręcznego sprzętu gaśniczego.

            W akcji trwającej ponad 4 godziny udział brało 12 zastępów, 49 strażaków.

 

KAMPANIA STOP POŻAROM TRAW

 

Zachęcamy do wykorzystania materiałów zamieszczonych na stronie internetowej www.stoppozaromtraw.pl

 

            W kampanii społecznej STOP POŻAROM TRAW udział bierze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Państwowa Straż Pożarna, a także Lasy Państwowe.

            W Polsce w roku 2019, w ogólnej liczbie 153 520 odnotowanych pożarów, aż 55 912 było pożarami traw i nieużytków rolnych (36,4% wszystkich pożarów).

            Pożary traw i nieużytków objęły powierzchnię 24 151 ha. W wyniku tych pożarów zginęło 10 osób, a 140 odniosło obrażenia. Średni czas działań gaśniczych przy pożarach traw wyniósł 54 minuty, a strażacy wyjeżdżali do tych pożarów co 9 minut.

            Do gaszenia pożarów traw i nieużytków strażacy zużyli 183 413 171 litrów wody co stanowi pojemność 49 basenów olimpijskich.

            W 2019 roku Państwowa Straż Pożarna odnotowała 8896 pożarów lasów, w której to liczbie mieszczą się także pożary lasów nienależących do Lasów Państwowych. W wyniku pożarów w lasach zginęło siedem osób, a 31 odniosło obrażenia.

            Kampanię kierujemy do całej społeczności w naszym kraju. Pożary lasów, traw i nieużytków rolnych to wymierne straty.

            Pożar w środowisku przyrodniczym niszczy bezpowrotnie habitaty. Giną zwierzęta w stanowiskach lęgowych oraz niezliczone skupiska owadów. Ogień wypala florę, która stanowi różnorodne źródło pokarmu dla jakże cennych dla człowieka pszczół.

            Tylko ciągła edukacja społeczna i budowanie odpowiedzialności jest szansą ochrony przyrodniczego skarbca. Chcemy docierać z naszą kampanią do społeczeństwa i przekonywać, że warto troszczyć się o Ziemię w perspektywie pokoleń, które przyjdą po nas.

Opracowanie: mł. bryg. Sebastian Woźniak - rzecznik prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

 
 
 
 
 
 
 
 

❮❮  Wróć do listy aktualności