Usuwanie skutków wywołanych silnymi podmuchami wiatru w Tatrach


W dniach 3-4 października 2020 na terenie powiatu tatrzańskiego wystąpił silny wiatr halny. Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne na Kasprowym Wierchu poinformowało, że w wyższych partiach Tatr halny osiągnął 180 km/godz. Strażacy JRG w Zakopanem, a także druhowie jednostek OSP w sumie wyjeżdżali 74 razy do zdarzeń powstałych na skutek silnych podmuchów wiatru. Działania PSP i OSP w głównej mierze polegały na usuwaniu powalonych drzew, które znalazły się na drogach, chodnikach, liniach energetycznych, liniach telefonicznych, budynkach i samochodach osobowych. Do najpoważniejszego zdarzenia doszło w miejscowości Poronin, w której kilka drzew przewróciło się na jadący ciągnik rolniczy. Na szczęście dzięki solidnej konstrukcji kabiny kierujący samodzielnie opuścił kabinę ciągnika, nie odnosząc poważnych obrażeń.

Przypominamy, że w przypadku wystąpienia silnego wiatru należy:

  • dokładnie uprzątnąć przedmioty oraz zamocować elementy, które podczas silnego wiatru mogą zostać przeniesione lub zdmuchnięte, wyrządzając szkody;
  • pozamykać wszystkie okna i drzwi zewnętrzne do budynków (również gospodarczych);
  • nie parkować i nie zatrzymywać pojazdu pod trakcjami elektrycznymi, drzewami lub innymi obiektami, gdy na skutek ich przewrócenia bądź upadku odrywanych od nich elementów istnieje ryzyko uszkodzenia pojazdu.

Opracowanie i zdjęcia: KP PSP Zakopane

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

❮❮  Wróć do listy aktualności